Puoselėkime lietuviškas kultūros tradicijas

2018 m. gruodžio mėn. 15 d. Klaipėdoje sužibo dar viena Kalėdinė eglė.  Tą pavakarę Asociacija Paupių bendruomenė pakvietė visus klaipėdiečius į didžiausią ir laukiamiausią renginį Paupiuose – Kalėdinės eglės įžiebimo šventę. 

Nors jau  antrus metus įžiebiama ši žaliaskarė,  šiemet ji dar gražesnė. Eglutės  šakas papuošė šimtai spalvotų lempučių ir pačių gyventojų su meile pagaminti įvairūs žaisliukai.

Šventėje dalyvavo gausus būrys paupiškių, Asociacijos Paupių bendruomenės partnerių, tarp jų,  Klaipėdos valstybinės kolegijos, Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Motorizuotos pėstininkų brigados „ Žemaitija“ atstovai, VŠĮ  Dienos centro „Kelias kartu“ vaikai su negalia ir jos šeimos nariai, garbūs Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos nariai, Melnragės bendruomenės atstovai ir t.t.

Šventę pagyvino Eduardo Balsio menų gimnazijos moksleiviai  smagiomis melodijomis  ir kalėdiniais kūriniais. 

Mažuosius sveikino ir įžiebimo šventėje dalyvavęs pats Klaipėdos regiono Kalėdų senelių senelis. Kadangi lauke sniego nebuvo, jis į eglutės įžiebimą atvyko ypač originaliai, su girliandomis spindinčiu dviračiu ir dideliu maišu dovanų.

Vaikai juokėsi ir plojo, o Kalėdų senelis, kaip ir pridera, juos sveikino įteikdamas dovanėles, o bendruomenės nariams – 2018-ųjų metų nominacijas.

Jų būta net devynios: Metų atradimas, Renginių siela, Metų renginys, Geriausias šokėjas, Muzikantas, Meniška siela, Tikėjimo puoselėtojas ir kt. Tad dovanų gavo ir dideli ir maži Paupių gyventojai. O suskambus armonikos garsams visi įsiliejo į šokių sūkurį.

Tiesa, šia gražia, jau tapusia tradicija, švente, baigėsi bendruomenės projektas „Puoselėkime lietuviškas kultūros tradicijas“. Jį rėmė  Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Klaipėdos miesto savivaldybė.

Per visą užsiėmimų laikotarpį buvo surengtos net keturios lietuvių liaudies žaidimų, šokių ir dainų edukacijos – vakaronės, kurių metu buvo išmokta, senų, jau primirštų, o kitiems ir nežinomų liaudiškų žaidimų ir šokių.  

Taip greit prabėgo projekto "Puoselėkime lietuviškas kultūros tradicijas", kurį remia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Klaipėdos m. savivaldybė, net keturios lietuvių liaudies žaidimų, dainų ir šokių edukacijos – vakaronės. Jos sutraukė nemažą būrį puikiai nusiteikusių Paupių raj. gyventojų. Edukacijos buvo nerealios. Jos geriausiai atskleidė tautinę savimonę, įtvirtino humaniškus santykius, padarė emocingesnį ir veiklesnį bendravimą, padėjo įgyti žinių, mokėjimų ir įgūdžių, paskatino vietos gyventojų asmenybės tobulėjimą, pakeitė asmens kultūrą, pakoregavo dvasines ir moralines vertybes. Mes tapome linksmesni draugiškesni, geresni, na ir artimesni. Tai buvo puikiai praleistas laikas. Tariame didelį AČIŪ mūsų mokytojui Jonui Kavaliauskui. Na o ką išmokome , tikrai parodysime ir kitiems. 😀.

Posted by Sigitas Stankūnas on 2018 m. lapkričio 21 d., trečiadienis

Kitų edukacijų metu bendruomenės nariai susipažino su saldainių gaminimo tradicijomis, pamatė šio skanėsto gimimo procesą, žinoma, ir patys jų pasigamino. Šios edukacijos vyko Kretingos tradicinių amatų centre.

Šiame centre bendruomenės nariai mokėsi ir kepti duoną, susipažino su duonos svarba lietuvio buityje ir papročiais, kepimo tradicijomis, patys paruošė tešlą ir formavo duonos kepaliukus bei išsikepė duonkepėje. O kol duona kepė, etnografinėje ekspozicijoje susipažino su senaisiais žemės įdirbimo įrankiais, duonai kepti naudotais rakandais. Sužinojo apie kalendorines ir šeimos šventes, kuriose buvo naudojama Apeiginė duona, susipažino su smulkiosios tautosakos lobynu apie ją.

Ilgais Advento vakarais susirinkę paupiškiai gamino ir kalėdinius žaisliukus Paupių žaliaskarei.

Pynė Advento vainikus, kuriais pasipuošė namus.

Šio projekto metu gimė labai gražus bendruomenės kūrinys. Buvo sukonstruota ir nunerta dar viena Kalėdinė eglutė – dovana  klaipėdiečiams. Šiai, didesnei nei dviejų metrų aukščio gražuolei, prireikė daugiau nei 508 įvairaus dydžio vašeliu nertų  kvadratėlių, bei daugiau nei 14 kilometrų siūlų. Įspūdingą rankų darbo originalią eglutę buvo galima pamatyti Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės “Kalėdinių eglučių kiemelyje”.

Beveik visose vakaronėse ir edukacijose dalyvavusi bendruomenės narė Dalia Butkienė sakė besidžiaugianti tokia iniaciatyva.

„Didžiuojuosi, kad gyvenu čia, Paupiuose. Buvo labai smagu su draugu mokytis naujų šokių žingsnelių. Juos išmokti buvo mūsų svajonė. Taip pat su įdomumu stebėjau kaip yra gaminami  įvairūs saldėsiai. Su didžiule meile jų  pagaminau ir savo anūkėlėms. Tokie susibūrimai kaip Advento vainiko pynimo kūrybinės dirbtuvės ar neįprastos eglutės nėrimas ypač suartina ir suburia  bendruomenę geriems darbams” – džiaugėsi D. Butkienė.

Regina Baguckienė