Ateitį kuriame patys

Per 6 Paupių bendruomenės gyvavimo metus įgyvendinta 10 projektų, iš kurių  net 8 finansuojami  Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Klaipėdos m. savivaldybės.

2023 m. projekto „Ateitį kuriame patys“  tikslas buvo – stiprinti Paupių gyvenamojo rajono gyventojų aktyvumą,  sutelktumą ir tarpusavio pasitikėjimą remiantis kitų Lietuvos bendruomenių patirtimi,  stiprinti bendruomeninę veiklą, skatinti  Paupių gyvenamosios vietovės bendruomenės savarankiškumą tenkinant viešuosius gyventojų poreikius, sudaryti sąlygas gyventojams sportuoti arčiau namų bei suteikti galymybę stiprinti pasitikėjimo savimi komandoje kompetencijas.  Šis tikslas pasiektas 100%.

Projekte “Ateitį kuriame patys” dalyvavo 2 partneriai: Anykščių naujų vėjų bendruomenė ir Neįgaliųjų dienos centras „Klaipėdos Lakštutė“.  Jų prisidėjimas ir indėlis didžiulis, tačiau didžiausias indėlis tai – bendrystė, gerosios patirties pasidalijimas ir motyvacija būti aktyvesniems, bendruomeniškiems ir pilnomis širdimis atjautos vieni kitiems.

Į projekto veiklas įsitraukė  daugiau nei 561 žmogus,  iš kurių apie  37 proc. socialinę atskirtį patiriantys asmenys, senjorai, neįgalieji  bei apie  12 % vaikų ir jaunimo . Ir svarbiausia daugiau nei 50 val. praleistų kartu!  Per projekto vykdymo laikotarpį bendruomenė pasipildė vienu nauju bendruomenės nariu! Į bendruomeninį gyvenimą buvo įtraukta 20 savanorių, pasirašant savanoriškos veiklos sutartis.

Per penkis  2023 metų mėnesius buvo įvykdytos suplanuotos net 8 veiklos, surengti  22 veiklų susitikimai. 

Projekto  veiklos buvo skirtos visiems Klaipėdos miesto Paupių gyvenamojo rajono gyventojams bei klaipėdiečiams:  šeimoms, senjorams, socialinę atskirtį patiriantiems vietos gyventojams, neįgaliems, vienišiems paupiečiams, jaunimui,  vaikučiams ir t.t. išskyrus veiklą “Bendrystė kuri skatina kurti”. Ši veikla skirta projekto partneriams  Neįgaliųjų dienos centro “Klaipėdos lakštutė” lankytojams bei Paupių gyvenamojo rajono neįgaliesiems.

Paupių bendruomenės atstovai-savanoriai  apsilankė Klaipėdos neįgaliųjų dienos centre ” Klaipėdos Lakštutė”. Projekto savanoriai surengė edukaciją  “Bendrystė, kuri skatina kurti”, kurios metu buvo edukuoti net 25 šios įstaigos lankytojai,   išmokinta pasigaminti saldainių puokštes.  Veiklos metu, iš projektinių lėšų nupirktų medžiagų ir prekių  buvo sukurtos 25 saldainių puokštės.

Suorganizuota Vasaros Palydėtuvių  šventė, kurios metu buvo pristatytas projektas “Ateitį kuriame patys”, veiklos, pakviesti gyventojai aktyviai įsijungti į  jas, paviešintas kvietimas tapti projekto savanoriais  pasirašant savanoriškos veiklos sutartis.  Kad į projekto veiklas įtrauktume daugiau gyventojų, renginio metu didelis dėmesys buvo skiriamas vaikams ir jaunimui,  įteiktos  simbolinės dovanėles būsimiems Paupių gyvenamojo rajono pirmokėliams, palinkėta jiems gero starto žinių pasaulyje. Šventės metu renginio dalyvius stebino  paprasti, tradiciniai, o kartais jau į užmarštį iškeliavę etnografiniai dalykai.  Buvo surengta   edukacinė programa  gausi tradicinių liaudies žaidimų,  jėgos žaidimų, aktyvių  fizinių  rungčių, koncertinė programa ir t.t.  Renginyje dalyvavo daugiau nei  200 žmonių, vietos gyventojų, kitų  Klaipėdos  bendruomenių atstovų, svečių iš Lietuvos, klaipėdiečių, šalia įsikūrusios Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados  „Žemaitija“ kariai, Klaipėdos miesto bendruomenių pareigūnės ir t.t..    

 Suorganizuotas 15 mankštų ciklas „Sportuoju arčiau namų“ Paupių bei šalia įsikūrusių kitų gyvenamųjų rajonų  gyventojams. Jas vedė profesionali trenerė. Mankštos vyko gryname ore.  Šių fizinio aktyvumo užsiėmimų metu vyko žemo intensyvumo užsiėmimai, raumenų tempimo mankštos, šiaurietiško vaikščiojimo mokymai su inventoriumi ir kt. Tad buvo nupirktos priemonės šiai veiklai vykdyti :  šiaurietiško ėjimo lazdos, mankštos kilimėliai, elastinės  juostos, mankštos kamuoliukai ir t. t.

Buvo surengti vienos dienos t.y. 6 val. trukmės  Pasitikėjimo komandoje stiprinimo mokymai.  Kadangi bendruomenės neturi savo patalpų šiems mokymams buvo išnuomotos šalio Paupių gyvenamojo rajono mokymams skirtos patalpos, užsakytas maitinimas, svarbiai informacijai pasižymėti mokymų dalyviams,  nupirktos rašymo priemonės ir sąsiuviniai ir t.t. Šiuos mokymus vedė psihologė Liepa T. Valandis bei sveikatos psihologė S. Vičaitė. Buvo pasitekltos didžiulės viešinimo pajėgos. Šiuose mokymuose dalyvauti buvo  kviečiami ne tik Paupių gyvenamojo rajono gyventojai bet ir kitų  bendruomeninių organizacijų nariai,  klaipėdiečiai. Savanoriavo 2 savanoriai, su kuriais pasirašytos savanoriškos veiklos sutartys.

Jau ne pirmus metus vykdoma veikla gėlių sodinimo akcija “Papuoškime Paupius gėlėmis”. Ankstesniais  metais tam tikrose Paupių gyvenamojo rajono erdvėse, palei gatves, buvo  pasodinta  daugiau nei 26 tūkst. įvairių  gėlių svogūnėlių. Šiais metais gėlių sodinimo akcija buvo tęsiama, sodinant  narcizus  palei naujai rekonstruotą 1,6 km. nusidriekusią Klemiškės gatvę.  Buvo pasodinta  daugiau nei 7000 vnt. ankstyvų gėlių – narcizų  svogūnėlių. Prie šios akcijos prisijungė ir Paupiuose įsikūręs sodo centras “Frezija”, kuris bendruomenei padovanojo net 100 vnt. narcizų svogūnėlių, kurie buvo pasodinti šalia autobusų  sustojimo, esančio Joniškės g.

Suorganizuota viena  talka “Tvarkomės kaimyniškai”. Jos  metu, Jaunystės g.,  prie prūdelio  pastatytos 2 šiukšliadėžės, sutvarkytas nukritusios šakos sulaužytas suoliukas, šviestuvas ir t.t. Nupirkta net  17 vnt. gėlinių su daugiamečiais augalais,  pastatyta rekonstruotoje Klemiškės g.. Nors dėl ypač blogų oro sąlygų teko koreguoti šios veiklos datą ir prisitaikyti prie laiko kai anksti temsta, džiaugiamės, išgražėjusiu Paupių gyvenamuoju rajonu. Savanoriavo 2 savanoriai, su kuriais pasirašytos savanoriškos veiklos sutartys.

Paupiškiai žingeidūs, tad  daugumai įdomu, kaip gyvena, kaip sprendžia susidariusias problemas, kokias veiklas vykdo ir kuo gyvena kitos Lietuvos bendruomenės, todėl kasmet stengiamės užmegzti vis naujus ryšius su įvairiomis vietos bendruomenėmis. Jei praeitais metais susibičiuliavome su Užupio respublika, tai šiemet  veikla “Bendrystės tiltas tarp Paupių ir Anykščių naujų vėjų bendruomenių“ mus nukėlė į Anykščius. Buvo suorganizuota 40 Paupių gyvenamojo rajono gyventojų vienos dienos išvyka į Anykščius, į Anykščių naujų vėjų bendruomenę. Tai veikla, kuri buvo  skirta abiejų bendruomenių gerosios patirties pasidalijimui ,  pasidalijimu džiaugsmais ir vargais, abipusės bendrystės  stiprinimui. Bendraujant neformalioje aplinkoje, užsimezgė ryšys tarp skirtingų bendruomenių ir jos narių. Abi bendruomenės  aplankė Anykščių  Lajų taką, pabandė pajudinti Puntuko akmenį, anykštėnai supažindino su Anykščių miestu, papasakojo daug įdomių istorijų apie šias apylinkes, apie šiandieninius  savo darbus, kuom gyvena bendruomenė, džiaugsmus ir vargus. Na o artimiau susipažinę  išsiruošėme kartu  į nuotykių pilną kelionę siauruku Anykščiai- Rubikiai- Anykščiai, kur netikėtai įvyko traukinio užpuolimas.  Bendros užduotys, darbas komandoje leido dar geriau pažinti ir susibičiuliauti su šia jaunatviška ir veržlia bendruomene, pasisemti iš jos naujų jėgų ir pozityvumo. Šioje veikloje dalyvavo net 50 žmonių, iš kurių 40 Paupių gyvenamojo rajono gyventojų ir 10 anykštėnų.

bei suorganizuota jų  įžiebimo šventė. Vietos gyventojus ir mažuosius paupiškius džiugino animatoriai- vaikų pamėgti personažai Elfės, eglutes įžiebė pats Kalėdų Senelis, kuris  dar  aplankė 25 bendruomenės vaikučius jų namuose su kalėdinėmis dovanėlėmis. Kalėdinių eglučių įžiebimo šventėje dalyvavo apie  100 vietos gyventojų ir didžiulis būrys mažųjų paupiškių.

Šioje veikloje savanoriavo 3 savanoriai, su kuriais pasirašytos savanoriškos veiklos sutartys. Jie išnešiojo net 400 vnt. kvietimų į kiekvieno gyventojo pašto dėžutes, kviečiančių dalyvauti Kalėdinių eglučių įžiebimo šventėje. Ir ne tik šios veiklos, bet ir viso projekto metu buvo ypač viešinamos veiklos, ne tik skelbimų lentose ar Fb. paskyrose, bet ir Paupių bendruomenės svetainėje, kviečiant gyventojus dalyvauti asmeninėmis žinutėmis, el.paštu ir iš lūpų į lūpas dalinantis informacija ir t.t.

Taigi,  visos šios anksčiau išvardytos projekto veiklos leido pristabdyti Paupių gyvenamojo rajono gyventojų aktyvumo mažėjimą, motyvuoti gyventojus, kad  ir neturint patalpų veikloms  yra galimybių susiburti, susitelkti bendriems tikslams,   prasmingai  praleisti laiką, prisiminti, o kai kam sužinoti ir kažką naujo, išmokti, gerinti savo gyvenimo kokybę, poilsį ir t.t.

Nors kai kurios veiklos davė tik trumpalaikį poveikį, tačiau pats požiūris į bendruomenę, į bendruomeninę veiklą, gyventojų sutelktumą  bei jų tarpusavio pasitikėjimą ir į čia gyvenančius žmones, tikimės, bus ilgalaikis,  juk ateitį kuriame patys tik būdami aktyvūs ir savimi pasitikintys.

Asociacijos Paupių bendruomenės vadovė

Regina Baguckienė

Projektą “Ateitį kuriame patys” finansavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Klaipėdos miesto savivaldybė