Bendruomeniškumą stiprinančios iniciatyvos Paupiuose

Didžiosios Paupių Kalėdinės eglės tradicinė įžiebimo šventė – labiausiai laukiama metų šventė Paupiuose, kuri šiemet  vyko jau  ketvirtą kartą! Tačiau kaip ir visoje Lietuvoje, Paupių kalėdinės eglutės įžiebimas persikėlė į virtualią erdvę. Buvo parengta  virtuali programa- koncertas, kuriame  dalyvavo jaunieji paupiškiai.

Video autorius Sigitas Stankūnas

Išplatintame  sveikinime (skrajutėse) gyventojai buvo raginami šį renginį stebėti virtualiai, neišeinant iš namų. O kad bendruomenės nariai būtų tuo motyvuoti, Kalėdų senelis pažadėjo, dar tą patį vakarą, bendruomenės vaikučius aplankyti namuose su dovanomis. Kalėdų senelis, aplankęs vaikučius, dovanėles paliko jiems prie durų, saugiu atstumu pasveikindamas juos ir palinkėdamas gerų ateinančių metų. Tokiomis linksmomis nuotaikomis baigėsi Asociacijos Paupių bendruomenės projektas “Bendruomeniškumą stiprinančios iniciatyvos Paupiuose”.

Pagrindinis šio, dar spalio 1 d. prasidėjusio projekto tikslas buvo suburti įvairaus amžiaus Paupių gyventojus ir bendruomenę naujoms, bendroms bendruomeniškumą stiprinančioms iniciatyvoms ir veikloms, skatinti gyventojų išprusimą, domėjimąsi Lietuvos istorija, tradicijomis, tautinėmis mažumomis, jų gyvenimu, sukurti naujas laisvalaikio bei sporto  praleidimo galimybes savo gyvenamojoje teritorijoje, pagerinti viešųjų erdvių ir aplinkos kokybę bei skatinti kiekvieno gyventojo kūrybiškumą ir saviraišką. Nors šio projekto didžioji dalis vykdomų veiklų vyko ypač sunkiu ir neramiu visiems  karantino laikotarpiu, tačiau džiaugiamės susidoroję su neįprastais iššūkiais ir jį įvykdę.

 Bendruomeniškumo suoliuko konstravimo ir pastatymo kūrybinės dirbtuvės buvo pasirinktos neatsitiktinai. Mūsų Paupių rajonas susiduria su senstančios visuomenės problema, tad suoliuko atsiradimas  skatina vyresnius išeiti iš namų, pasėdėti ant jo, pabendrauti su kaimynais, nesijausti vienišiems, tapti dar labiau bendruomeniškiems o pačios   Bendruomeniškumo suoliuko konstravimo ir pastatymo kūrybinės dirbtuvės leido  gyventojams, ypač vyrams, kurių aktyvumas bendruomeniniame gyvenime yra kiek mažesnis nei paupiškių moterų, susibendrauti, atrasti ateityje bendrų veiklų, tapti aktyvesniais. Daugiau info: https://www.paupiubendruomene.lt/puiki-iniciatyva-bendruomeniskumo-suoliukas-paupiuose/

Tęsdami ankstesnių Asociacijos Paupių bendruomenės rengtų projektų kryptį ir veiklas, kur dalyvavome drožimo iš medžio užsiėmimuose, audimo, pynimo iš popieriaus, duonos kepimo, saldainių gaminimo bei žemaičių kulinarinio paveldo edukacijose, šiame “Bendruomeniškumą stiprinančios iniciatyvos Paupiuose” projekte dalyvavome  karaimiškų kibinų kepimo edukacijose. Šios edukacijos pasirinktos taip pat neatsitiktinai, buvome išsikėlę tikslą Paupių bendruomenei pristatyti istorinį, daugiatautį miestą Trakus – 2020 m. Lietuvos kultūros sostinę, supažindinant su tautinių mažumų puoselėjama kultūra. Tad apsilankę Trakuose apsilankėme ne tik Trakų salos muziejuje bet ir Š. Šapšalo karaimų muziejuje bei pasirinkome edukaciją, kurioje  susipažinome su šios tautos nacionaliniu pyragėliu – kibinais, sužinojome  ir išmokome kaip jį pasigaminti.  Edukacinę programą vedė ir pagal šeimos autentišką receptą mokino kepti kibinus trakietė karaimė. Į kelionę vykti buvo pakviesti ir projekto partneriai, Gindulių bendruomenės nariai. Daugiau info: https://www.paupiubendruomene.lt/viena-is-bendruomeniskuma-stiprinanciu-iniciatyvu-kelione-i-trakus/

Jau tapo tradicija puošti Paupiuose esančią didžiulę eglę (Jaunystės g. 4), kuri džiugina gyventojus ir miesto svečius nuo gruodžio vidurio iki Trijų Karalių. Kad ji atrodytų gražiai ir įsimintinai kasmet rengiame žaisliukų gaminimo edukacijas ir būtinai tai tęsime ateityje.  Šių edukacijų metu gyventojai, savomis rankomis sukuria  puikius, originalius žaisliukus. Tačiau šiemet kaip ir planavome, atgaivinome, patobulinome bei prikėlėme  naujam gyvenimui  praeitais metais sukurtus  žaisliukus – varpelius, kurie džiugino ne tik paupiškių akis bet ir atvykėlio širdį malonino. Žaisliukai – varpeliai buvo perdažyti, rekonstruoti, pakeisti papuošimai.  Saugant savo ir kitų projekto dalyvių sveikatą, laikantis visų saugumo reikalavimų, darbus pasiskirstant kitomis dienomis po keletą gyventojų,  buvo restauruota ir prikelta naujam gyvenimui daugiau nei 100 kalėdinių žaisliukų – varpelių. Daugiau info : https://www.paupiubendruomene.lt/antram-gyvenimui-prikelti-kaledines-egles-zaisliukai/

 Bene didžiausiu iššūkiu Paupių bendruomenei, kaip ir kasmet, tampa Originalios Kalėdinės eglutės konstravimas Klaipėdos  m. apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos “Kalėdinių eglučių kiemeliui”.  Ne išimtis ir šie metai. Šiemet dalyvaujame  jau ketvirtą  kartą. 2017 m. užimta garbinga III vieta. 2018 m. buvome nenugalimi t.y. užimta I vieta. Mūsų iš kvadratėlių nerta net dviejų metrų eglė džiugino ne tik klaipėdiečius, bet ir Lietuvos gyventojus bei atvykusius iš užsienio. 2019 m. Originali eglutė iš sagų  taip pat užėmė I-ąja vietą bei pasiekė Aukščiausios sagų dekoracijos  Lietuvos rekordą. Eglutės aukštis 3 m 30 cm, skersmuo 1 m 57 cm. Šis rekordas bus patalpintas šiuo metu ruošiamoje ir planuojamoje  išleisti Lietuvos rekordų knygoje, o pati eglutė ir Paupių bendruomenė sulaukė labai didelio žiniasklaidos dėmesio. Paupių gyventojai labai aktyviai įsitraukia į šias kūrybines dirbtuves, kartu kuria ir džiaugiasi sukurtu rezultatu. Tai tęstinės kūrybinės dirbtuvės. Jos laukiamos ir planuojamos jau nuo sausio mėn., kaskart įtraukiant vis daugiau žmonių į šią iniciatyvą.

Šiemet susidūrėme su dar didesniais iššūkiais, nes dalis Originalios Kalėdinės  eglutės konstravimo kūrybinių dirbtuvių vyko virtualiai. Dar rašydami projektą buvome apgalvoję tokią situaciją, tad ir eglutę gaminti pasirinkome tokią, kad kiekvienas galėtume ją kurti neišeinant iš namų.

Šių metų Paupių bendruomenės dovana klaipėdiečiams yra Originali Kalėdų eglutė „KLAIPĖDA“, skirta mūsų miestui bei  klaipėdiečiams. Kokia ji? Ogi mini Klaipėda : apatinėje dalyje įsikūręs mūsų gyvenamasis Paupių rajonas, Bachmano dvaro vienas iš pastatų, kitose  dalyse įsikūrę miesto fragmentai: senamiestis, Danės upė, Meridianas, Arka, Biržos tiltas  ir t.t.  Taip , pasitelkdami išmonę bei sugebėjimus, sukūrėme Miniatiūrinį Kalėdinį Klaipėdos  miestą.

Eglutė  ekologiška, tvari,  buvo panaudojami namie rasti, nebereikalingi daiktai, vaikų žasisliukai. Panaudojome samanas, medžio šakeles, kavos tirščių likučius, kavos pupeles, pakulas ir t.t.  Į šias Originalios Kalėdinės  eglutės „Klaipėda“ konstravimo kūrybines dirbtuves įtraukėme ne tik gyventojus, bendruomenės narius, jų šeimas  bendram tikslui bet ir projekto partnerius, nes  rinkome, eglutės dekoracijoms reikalingas medžiagas, žaisliukus. Daugiau info: https://www.paupiubendruomene.lt/paupiu-bendruomenes-staigmena-klaipedieciams-originali-kaledu-eglute-klaipeda/ https://www.paupiubendruomene.lt/paupiu-bendruomenes-staigmena-klaipedieciams-originali-kaledine-eglute-klaipeda/

Dar  praeitais metais būdami partneriais Klaipėdos valstybinės kolegijos rengtame projekte “Darni aplinka – sveika visuomenė” įsirengėme Sveikatingumo taką Paupiuose, tad  pastebėjome, kad gyventojai noriai juo naudojasi, tačiau pasigesdavo  sportavimui skirtų lauko treniruoklių, kur galėtų sportuoti kiekvienam gyventojui patogiu metu. , tad buvome išsikėlę tikslą,  kad   gyventojų sutelktumas būtų  vykdant  ne tik įvairias įdomias veiklas, edukacijas, rengiant bendras šventes bet ir  drauge sportuojant. Todėl viena iš projekto veiklų buvo lauko treniruoklio pastatymas.   

Tikimės kad  Paupių gyventojai taps sveikesni, judresni, geriau jausis, , labiau pasitikės savimi. Sportuodami  tapts  bendruomeniškesni. Kadangi vyresni Paupių bendruomenės nariai, senjorai ar neįgalūs gyventojai yra  uždaresni, nedrąsūs, nepasitikintys savimi, labiau atsiskyrę nuo visuomenės toks jų įtraukimas į bendruomeninį gyvenimą per sportą taps labai veiksmingas, jie galės anksti rytais ar jiems patogiu laiku išbandyti šį  sportavimo būdą, tinkantį  įvairaus amžiaus bei sveikatos žmonėms.  Lauko treniruoklis yra viena iš pramogų aktyviau pradėti sportuoti ir jaunimui gyvenančiam mūsų rajone. Kadangi neturime vaikų žaidimo aikštelės, į sportavimą lauke nuo šiol įtrauksime  ir vaikus. 

Puoselėjame  tradicijas įžiebti savo gyvenamojoje teritorijoje esančią didžiulę eglę. Praeitais metais pagamintais o šiais metais gyventojų prikeltais naujam gyvenimui žaisliukais – varpeliais gyventojus kvietėme   vėl papuošti žaliaskarę. Tai dar viena  projeko veiklų. O jos įžiebimas tapo viso projekto “Bendruomeniškumą stiprinančios iniciatyvos Paupiuiose” kulminacija. Daugiau info: https://www.paupiubendruomene.lt/paupiu-kaledine-egle-jau-laukia-virtualios-iziebimo-sventes/

Projekto „Bendruomeniškumą stiprinančios iniciatyvos Paupiuose“ užsibrėžti  uždaviniai  įgyvendinti  ir tikslas,  pasiektas   100 proc, nors ir didžiąją dalį projekto vykdėme  karantino sąlygomis.

Šį projektą finansavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, administravo Klaipėdos m. savivaldybė

Pagarbiai,

Asociacijos Paupių bendruomenės vadovė

Regina Baguckienė